sunset

Mrzeżyno

Mrzeżyno to miasteczko turystyczne położone około 20 kilometrów od Kołobrzegu, u ujścia rzeki Regi do Bałtyku. Swoją popularność wśród turystów Mrzeżyno zawdzięcza przede wszystkim swoim czystym, szerokim, a gdzieniegdzie wręcz dzikim plażom.

Oprócz tego kąpielisko w Mrzeżynie jest jednym z nielicznych w Polsce, które zostało wyróżnione Błękitną Flagą – przyznawaną obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

 Nie bez znaczenia jest również specyficzny mikroklimat tego pięknego kurortu.

Nadmorskie lasy ciągnące się wzdłuż linii brzegu, umiarkowany klimat oraz powietrze bogate w sól i jod to doskonałe warunki wypoczynku dla wszystkich osób z problemami układu oddechowego.

 Jednak nie tylko walory naturalne powodują, że Mrzeżyno to atrakcyjne miejsce wypoczynku. Do zwiedzania zachęcają ciekawe pobliskie atrakcje turystyczne, takie jak: Kołobrzeg ze swoimi zabytkami architektury, muzeami i portem morskim, Dźwirzyno oraz Trzebiatów – jedno z najstarszych miasteczek w Polsce.

 Mrzeżyno to również doskonała baza wypadowa do najciekawszych miejsc wybrzeża zachodniego: poza Kołobrzegiem, ruiny kościoła na urwisku morskim w Trzęsaczu, Kamień Pomorski z pamiątkami architektury z dawnych lat, Woliński Park Narodowy, Międzyzdroje z promenadą gwiazd, Świnoujście z latarnią morską i portem promowym.Samo Mrzeżyno fascynuje pięknym, malowniczym portem, który zaprasza na długie spacery o zachodzie słońca, a także neoromańskim kościołem pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła. 

Na uwagę turysty zasługuje również rzeka Rega – druga, co do wielkości, rzeka na Pomorzu Zachodnim. W jej czystych wodach (I i II klasa czystości) można spotkać wiele gatunków ryb, co przyciąga wszystkich miłośników wędkowania. Brzegi rzeki, w jej górnym i środkowym biegu, są mocno zadrzewione, dlatego sprawia ona wrażenie rzeki górskiej. Malownicze tereny Regi oraz unikalną przyrodę można podziwiać w czasie spływów kajakowych – głównej atrakcji dla amatorów sportów wodnych.

Atrakcje w okolicy

W okolicy warto odwiedzić:

  • Trzęsacz z ruinami średniowiecznego kościółka, które są wymownym dowodem niszczącej działalności morza.
  • Trzebiatów – niewielki gród, który otrzymał prawa miejskie w XIII wieku, obfitujący w liczne zabytki.
  • Niechorze – kiedyś w tym miejscu znajdowała się zatoka, dziś jest jezioro oddzielone od morza porośniętą lasem mierzeją, na której położone jest Niechorze.
  • Jezioro Liwia Łuża jest rezerwatem ornitologicznym.
  • Warto zwiedzić również zbudowaną w 1866 roku latarnię morską.